czwartek, 24 września 2015

O czym pamiętać wybierając oświetlenie do łazienki?

oświetlenie łazienki

Odpowiedni wybór światła w łazience powinien stanowić kluczową kwestie już podczas urządzania tego właśnie pomieszczenia. Często zdarza się jednak, że znacznie większą wagę przykuwamy do koloru kafelek czy kształtu wanny niż właściwego doboru lamp oraz innych źródeł światła. Prawidłowe zaplanowanie oświetlenia w łazience jest niezwykle ważne nie tylko ze względów wizualnych, ale również funkcjonalnych.Oto kilka podstawowych wskazówek dla wszystkich zainteresowanych w tym temacie:

Powszechnie spotykanym błędem, jaki zaobserwować można w wielu łazienkach jest umieszczanie źródła światła bezpośrednio nad lustrem, np. w formie opraw wpuszczanych w sufit. To przecież przeważnie w łazience przygotowujemy się do wyjścia z domu, golimy się oraz nakładamy makijaż. Światło padające z górny na naszą twarz tworzy nieatrakcyjne cienie pod oczami, a w konsekwencji tworzy fałszywe wrażenie zmęczenia. Może ono także spowodować, że nasza poranna toaleta okaże się o wiele mniej efektywna niżbyśmy sobie tego życzyli. Zamiast tego powinniśmy zatem zdecydować się na światła ułożone pionowo bądź kinkiety po dwóch stronach lustra.

Warto także pomyśleć, o odpowiednim źródle światła w wypadku prysznica i wanny. Jeżeli nasza łazienka jest mała, a ściany kabiny prysznicowej dobrze przepuszczają światło możemy zrezygnować z dodatkowego oświetlenia. W przeciwnym razie, zalecane są oprawy sufitowe ze szklanym wykończeniem. Należy unikać plastikowych elementów, gdyż z biegiem czasu mogą one zacząć żółknąć.

Ważnym elementem jest również lampa umieszczona w centralnym punkcie łazienki. Obecnie coraz więcej ludzi odchodzi od klasycznych, dyskretnych źródeł w światła i w łazienkach często można spotkać lampy zwisające, plafoniery czy nawet ozdobne żyrandole. Jeżeli chcesz dodać pomieszczeniu tonu i osobliwego charakteru, możesz również zastosować światła akcentowe, których zadaniem jest zwrócenie uwagi na poszczególne elementy wystroju wnętrza takie jak obrazy, dekor na ścianie czy atrakcyjny mebel.

Jeżeli chodzi o barwę światła, która najlepiej sprawdza się w łazienkach jest to zdecydowanie chłodna temperatura barwowa. To właśnie chłodne barwy dają bardziej korzystny kontrast oraz zapewniają lepszą ostrość widzenia szczególnie jeżeli chodzi o dostrzeganie detali.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz