wtorek, 16 czerwca 2015

Jak dobrać kolor do wnętrza
Dobór kolorów do wnętrz jest bardzo istotny. To jaki kolor wybierzemy może wpływać na nasz nastrój, a także samopoczucie. Dlaczego? Ponieważ kolor postrzegamy bardzo szybko, najpierw zwracamy uwagę na barwy, a dopiero później na kształty czy faktury. Dobrze zdecydować się na kolor, który dobrze nam się kojarzy i nasuwa dobre wspomnienia, dzięki temu w takim pomieszczeniu będziemy czuli się o wiele lepiej. Oczywiście dobór koloru zależny jest od pomieszczenia, które urządzamy. W sypialni dominować powinny niezbyt mocne, uspokajające barwy, które pomogą się nam zrelaksować. W pokoju dziennym czy w kuchni możemy postawić na mocniejsze barwy, które dodadzą energii.
Kilka przykładowych kolorów:
Czerwony - to kolor życia, ognia, agresji, miłości i namiętności. Dodaje energii i wprowadza w dobry nastrój. Niestety optycznie zmniejsza wnętrze. Sprawdzi się w przedpokoju lub jako mocny pojedynczy akcent kolorystyczny w innych pomieszczeniach.
Żółty -  to kolor, mocy, zdrady, zazdrości, nauki , optymizmu i intelektu. Będzie pasował do kuchni oraz jadalni. łączu się z pomarańczowym, czerwonym, fioletowym i czarnym. Z kolorem żółtym trzeba uważać gdyż może drażnić jeśli jest zbyt mocno nasycony.

Pomarańczowy - kolor słońca, władzy i radości. Dobrze komponuje się z takimi kolorami jak niebieski, pomarańczowy, szary, beżowy czy czarny.
Fioletowy - to kolor wolności, wyniosłości, elegancji. Łączy się z czerwienią, zielenią i żółcią. Korzystnie i uspokajająco wpływa na układ nerwowy. Osoby wrażliwe może przygnębiać.
Niebieski - to kolor nieskończoności, spokoju, wiary, snu. Kolor ten uspokaja, ale w zbyt dużej ilości może działać też przygnębiająco. Powiększa wnętrze. Pasuje do zielonego, szarego, brązowego, beżowego i białego.
Zielony - to kolor zaufania, nadziei, świeżości i niewinności. Przywraca równowagę, uspokaja i pomaga się skupić. Pasuje do brązów oraz bieli.
Szary - kolor rozwagi, ubóstwa, pokuty i dojrzałości. Pasuje do minimalistycznych wnętrz.
Brązowy - to kolor ziemi, samotności, władzy i surowości. Daje poczucie ciepła i stabilności. Pasuje do bieli, zieleni, a także innych naturalnych kolorów.
Czarny - kolor żałoby, śmierci, tajemnicy. Sprawdza się jako dodatek kolorystyczny lub w połączeniu z innymi kolorami np. z bielą.
Biały - to kolor wiary, cnoty, spokoju. Jest bardzo neutralny i pasuje do każdego wnętrza. Obecnie bardzo często wykorzystywany szczególnie we wnętrzach minimalistycznych i skandynawskich.

4 komentarze:

 1. http://wikiandmarta.blogspot.com/-mój
  Obserwuję,liczę na rewanż:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Moim zdaniem najlepszy jest kolor biały. Można do tego dobrać wiele rzeczy, a wtedy wnętrze będzie bardzo przytulne <3
  Zapraszam do siebie :*
  KLIK

  OdpowiedzUsuń
 3. fajna ciekawostka! :D

  http://kamila-mazur.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak dla mnie na pierwszym miejscu jest kolor biały,
  wnętrze wygląda skromnie,
  a do tego optycznie powiększa pomieszczenie :)  twosistersbloog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń