poniedziałek, 2 stycznia 2017

Suche powietrze w mieszkaniu – jak sobie z tym poradzić?

 
Na suche powietrze w mieszkaniu często skarżą się mieszkańcy bloków, zwłaszcza w okresie zimowym. Taka sytuacja nie tylko powoduje dyskomfort, ale także wpływa ujemnie na nasze zdrowie. Jak temu przeciwdziałać?

Wilgotność powietrza zależy od jego temperatury. Im jest ona niższa tym powietrze bardziej suche. To dlatego zimą elektryzują się włosy i w ruch idzie klosz na ciasto – przy dużych mrozach dosłownie wszystko wysycha na wiór. Najprostszym sposobem żeby temu przeciwdziałać jest zamocowanie na kaloryferze nawilżacza lub ewentualnie mokrego ręcznika. Dużo bardziej skuteczniejsze jest ustawienie nawilżacza elektrycznego, który wytwarza parę wodną i równomiernie rozpyla ją w pomieszczeniu. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń np. ewaporacyjne, ultradźwiękowe, parowe. Jeśli chcemy nawilżyć powietrze w naturalny sposób, warto zadbać o to żeby w domu były rośliny doniczkowe.

 Najlepiej sprawdzają się w tej roli takie rośliny, które wyparowują znaczną ilość pobranej wody czyli m.in. bluszcz, paproć, fikus, diffenbachia. Oprócz tego, że nawilżają powietrze także filtrują je z zanieczyszczeń i substancji toksycznych.
Gdy w mieszkaniu mamy suche powietrze niektóre produkty spożywcze powinny być dodatkowo chronione przed utratą wilgoci. Na pieczywo warto kupić specjalny drewniany chlebak, w którym chleb i bułki będą dłużej nadawały się do spożycia. Pomocny okaże się także klosz na ciasto, którym możemy przykryć nasze wypieki. 
klosz na ciasto

Suche powietrze w domu nie jest niczym przyjemnym. Warto nieco je nawilżyć decydując się na rozwiązania takie jak rośliny doniczkowe, nawilżacz powietrza na kaloryfer lub elektroniczny nawilżacz, który jest dość sporym dodatkiem ale za to w sposób odczuwalny poprawia jakość powietrza w domu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz